WARSZTATY PRAKTYCZNE „ZACZAROWANE PARKI”
Gmina Polkowice realizuje zadanie „Zielone Parki” w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”, który odbędzie się w dniu 26 września 2023 roku na terenie polkowickich parków.
Działanie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Polkowice.
Warsztaty składać się będą z części teoretycznej podczas której architekt krajobrazu podczas wykładu wyjaśni pojęcie „gatunki rodzime” oraz wskaże zalety, jakie płyną z wprowadzania zieleni na obszary zabudowane, szczególnie w miastach. Wykłady teoretyczne odbędą się w sali dla minimum 120 osób.
Wykładowcy przedstawią ciekawostki na temat oczyszczającej roli drzew, m.in. „Zdrowe 10 m wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!” czy „Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób”.
Po części teoretycznej odbędzie się cześć praktyczna w każdym parku. Każda z klas otrzyma plan przejścia po parkach wraz z książeczką do wykonania zadań.
Podczas części praktycznej uczniowie będą samodzielnie sadzić małe drzewka i kwiaty pod czujnym okiem osoby prowadzającej.
Nazwa warsztatu „Zaczarowane parki” nawiązuje do miejsca ich realizacji – parki ulokowane w Polkowicach planowane do rewitalizacji w ramach przedmiotowego przedsięwzięcia. Prowadzenie zajęć w terenie i kontakt z przyrodą zaszczepia u dzieci, i młodzieży szacunek do otaczającego ich środowiska naturalnego oraz buduje poczucie troski o jego dobry stan.
Uczestnicy warsztatu:
Uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Polkowice. O wyborze uczestników zadecydują dyrektorzy szkół.
Planowana liczba uczestników:
Każda klasa uczestniczyć będzie w 6 warsztatach oraz 3 grach terenowych (2 warsztaty + 1 gra terenowa x 3 parki – tzn. w każdym parku jedna klasa weźmie udział w 2 warsztatach i jednej grze terenowej).
Łącznie: ok. 120 uczestników.
Cele warsztatu:
- zwrócenie uwagi uczestników na problem wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza,
- ukazanie nieocenionego znaczenia roślin dla zdrowia człowieka i zapewnienia dobrej jakości powietrza,
- ukazanie czym jest zjawisko „miejskiej wyspy ciepła” i jak przeciwdziałać jej powstawaniu poprzez wykonywanie nasadzeń,
- ukazanie uczestnikom, iż działania każdego człowieka mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz przeciwdziałać jego dalszej degradacji,
- promowanie codziennych rozwiązań, jakie mieszkańcy mogą realizować samodzielnie, aby chronić środowisko naturalne – sadzenie drzew, kwiatów i innych roślin we własnych ogrodach, na balkonach, w doniczkach w mieszkaniach i domach, zaznajomienie społeczeństwa
z pojęciami „gatunki rodzime” oraz „gatunki inwazyjne”.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”
Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.