Projekty Gminy Polkowice

A A A

Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach

Szczegóły projektu

WARSZTAT EDUKACYJNY „ZACZAROWANE PARKI”

W dniu 26 września 2023 roku na terenie polkowickich parków odbył się warsztat edukacyjny „Zaczarowane parki”.

Działanie skierowane było do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Polkowice. W warsztatach wzięło udział ponad 130 uczniów.

Warsztaty składały się z części teoretycznej, podczas której w polkowickim kinie doświadczony leśnik Pan Piotr Cybulski opowiadał uczniom m. in. o zaletach drzew czy o pozytywnym ich wpływie na człowieka. Odbyły się również warsztaty praktyczne w terenie oraz wspólne sadzenie drzew na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach.

Po części teoretycznej odbyła się cześć praktyczna każda z klas otrzymała plan przejścia po parkach wraz z książeczką do wykonania zadań w każdym z nich.

Podczas części praktycznej uczniowie samodzielnie sadzili małe drzewka pod czujnym okiem osoby prowadzającej.

Nazwa warsztatu „Zaczarowane parki” nawiązuje do miejsca ich realizacji – scenariusz zajęć ulokowano w polkowickich parkach, które zostały zrewitalizowane w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”.

Prowadzenie zajęć w terenie i kontakt z przyrodą zaszczepia u dzieci, i młodzieży szacunek do otaczającego ich środowiska naturalnego oraz buduje poczucie troski o jego dobry stan.

Celem warsztatu było:

  • zwrócenie uwagi uczestników na problem wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza,
  • ukazanie nieocenionego znaczenia roślin dla zdrowia człowieka i zapewnienia dobrej jakości powietrza,
  • ukazanie czym jest zjawisko „miejskiej wyspy ciepła” i jak przeciwdziałać jej powstawaniu poprzez wykonywanie nasadzeń,
  • ukazanie uczestnikom, iż działania każdego człowieka mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz przeciwdziałać jego dalszej degradacji,
  • promowanie codziennych rozwiązań, jakie mieszkańcy mogą realizować samodzielnie, aby chronić środowisko naturalne – sadzenie drzew, kwiatów i innych roślin we własnych ogrodach, na balkonach, w doniczkach w mieszkaniach i domach, zaznajomienie społeczeństwa
    z pojęciami „gatunki rodzime” oraz „gatunki inwazyjne”.

Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”
Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.

 

Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” dofinansowany jest z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021
w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”

Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” korzysta z dofinansowania o wartości 5 499 331,12 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Celem projektu jest zwiększenie odporności Gminy Polkowice na zjawisko zmian klimatu, adaptowanie się do ich skutków oraz przeciwdziałanie ich postępowaniu przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa.