Niebiesko-zielone warsztaty „Klimat się zmienia – czas łączyć pokolenia” oraz „Domki na wodzie”.
„Klimat się zmienia – czas łączyć pokolenia” oraz „Domki na wodzie” to warsztaty dla mieszkańców dotyczące ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatycznym. Wszystko zostało sfinansowane ze środków zewnętrznych pozyskanych na projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”.
O srogich zimach, upalnych latach, czasach, gdy dzieci spędzały mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, a samochody posiadali nieliczni polkowiccy seniorzy opowiadali najmłodszym mieszkańcom podczas międzypokoleniowych zajęć edukacyjnych „Klimat się zmienia – czas łączyć pokolenia”.
– Celem warsztatów było z jednej strony kształcenie właściwych wzorców z zakresu ochrony środowiska u uczniów oraz uświadomienie wśród seniorów występowania problemów dotyczących zmian klimatycznych – mówi Jacek Michalak, koordynator przedsięwzięcia. – Chcieliśmy pokazać, że zmiany klimatu są konsekwencją sposobu życia wielu pokoleń, a działania podejmowane przez obecne pokolenia mają wpływ na stan środowiska, w jakim żyć będzie nasze potomstwo – dodaje.
W ramach zajęć, wspólnie seniorzy i młodzież, tworzyli plakaty ukazujące, jak w oparciu o doświadczenia wcześniejszych pokoleń, możemy przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Po wykonaniu plakatów uczestnicy wspólnie obejrzeli również zdjęcia i film pt. „Powódź Tysiąclecia – Wielka Woda Wrocław 1997”.
Na koniec uczestnicy uczyli się sporządzać kosmetyki i środki czystości bez użycia szkodliwych substancji, bazując na naturalnych ziołach i produktach takich, których używano, gdy w sklepach nie było stałej i bogatej oferty z asortymentem środków czystości i kosmetyków.
Mieszkańcy domów jednorodzinny oraz działkowcy wzięli natomiast udział w warsztatach praktycznych z zakresu codziennych rozwiązań przyczyniających się do zwiększenia stopnia wykorzystania wody deszczowej pod nazwą „Domki na wodzie”.
– W ramach warsztatów uczestnicy uzyskali odpowiedź na pytania: „Po co i w jaki sposób zbierać deszczówkę?”. Ponadto przedstawiliśmy sposób funkcjonowania zbiorników retencyjnych, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych i możliwości ich zastosowania – tłumaczy Jacek Michalak.
W ramach projektu odbył się też plenerowy wykład prowadzony przy PGM Polkowice, gdzie znajduje się ogród deszczowy. Prowadzący wyjaśnił uczestnikom pojęcia: „mała retencja”, „drenaż”, „zbiornik retencyjny, „ogród deszczowy”, „niecka retencyjna” oraz odpowiedział na pytania „Po co zbierać deszczówkę?”, „Jak ogród deszczowy wpływa na funkcjonowanie całego otoczenia?”.
Uczestnicy zobaczyli zastosowane rozwiązania z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury pozwalające na wykorzystanie wody deszczowej i niegromadzenie jej na nawierzchniach.
Uczestnicy wykonali też „mini ogrody deszczowe”. Do realizacji działań wykorzystano żwir, piasek, ziemię oraz rośliny, a także inne materiały niezbędne do jego wykonania.
– Zaprezentowaliśmy też roślin mogące tworzyć ogród deszczowy. Rozmawialiśmy o tym, że ogród deszczowy wchłania 30-40 proc. wody więcej niż trawnik o podobnych wymiarach oraz stanowi on skupinę roślinności, przy której zbiera się woda. A także może być atrakcyjnym siedliskiem dla ptaków, owadów oraz żab, ropuch, zaskrońców – sprzyjając zachowaniu różnorodności biologicznej – wyjaśnia Michalak.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” dofinansowanego z funduszy EOG przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”
Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.