Metamorfoza osiedla Hubala dobiegła końca. Jej efekty to m.in. nowe miejsca parkingowe, chodniki, elementy małej architektury oraz place zabaw. Osiedle przestało przypominać szare blokowisko – zwiększyła się jego estetyka i funkcjonalność.
– Nasze osiedle zmieniło się nie do poznania. W końcu można wyjść z dziećmi na nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Maluchy mają wielką frajdę, a ja mogę obserwować ich zabawy siedząc sobie wygodnie na nowych ławeczkach – mówi Pani Anna, mieszkanka osiedla.
Zmiany doceniają także kierowcy, którzy nie muszą szukać miejsc do zaparkowania na chodnikach i trawnikach.
Wielkie zmiany na osiedlu Hubala to wynik realizacji projektu:
„Zagospodarowanie przestrzeni publicznej wewnątrz Osiedla Hubala w ramach rewitalizacji”
Inwestycja zrealizowana została w ramach działania 9.1 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego: Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
Inwestorem i Beneficjentem projektu jest Gmina Polkowice, która pełniła rolę Wnioskodawcy i odpowiadała za prawidłowy przebieg i realizację przedmiotowego projektu oraz przestrzeganie procedur, harmonogramu i realizacji prac związanych z działaniami w zakresie realizacji przedsięwzięcia. Inwestycja została zaplanowana na podstawie analizy uwarunkowań społeczno-gospodarczo-przestrzennych, przeprowadzonej na etapie opracowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji. Aanaliza pozwoliła na zidentyfikowanie szeregu problemów, jakie występują na osiedlu Hubala.
Głównym celem inwestycji było zagospodarowanie pustych i zdegradowanych przestrzeni publicznych zapewniające podniesienie estetyki, funkcjonalności oraz atrakcyjności urbanistycznej miasta.
W ramach projektu wykonano:
- 125 miejsc parkingowych,
- 7 osłon śmietnikowych
- chodniki (z częściową modernizacją istniejących w zakresie nawierzchni)
- elementy małej architektury: trejaże, ławki, kosze na śmieci, pergole, fontannę z zasilaniem elektrycznym i wodociągowym oraz odwodnieniem, palisady,
- nowoczesne i bezpieczne place zabaw.
Całkowita wartość projektu – 4.476.032,19 zł
Wkład Unii Europejskiej – 1.601.289,87 zł