Mapowanie osiedli – wspólnie dla adaptacji do zmian klimatu
🌿 Mapowanie osiedli – wspólnie dla adaptacji do zmian klimatu 🌿
5 maja 2026 r. odbyło się mapowanie wybranych osiedli z udziałem mieszkańców, przedstawicieli zarządów osiedli, pracowników Urzędu oraz przedstawiciela firmy FPP Enviro sp. z o.o..
Celem spotkań było wskazanie miejsc wymagających zwiększenia ilości zieleni, poprawy retencji wód opadowych oraz zagospodarowania terenów zielonych i podmokłych.
📍 Mapowanie objęło osiedla:
✅ Polkowice Dolne
✅ Polanka
✅ Dąbrowskiego / Gwarków / Krupińskiego
✅ Centrum – Stare Miasto
✅ Hubala
Polkowice Dolne – mapowanie przeprowadzono przy ul. Jana Pawła II (planowany park), Kaktusowej i Fabrycznej (polder zalewowy). Zmapowano również enklawę zieleni oraz obszary podmokłe przy ul. Strefowej (działka nr 83/36, obręb 4).
Polanka – mapowanie przeprowadzono od ul. Modrzewiowej w kierunku ul. Topolowej. Podczas spotkania przedstawiciele zarządu osiedla wskazali miejsca wymagające uzupełnienia zieleni. Wskazano również obszary, na których występuje woda w naturalnych zagłębieniach terenu. Ponadto zmapowano obszar od ul. Wojska Polskiego do ścieżki prowadzącej na ROD Miedzianka (działka nr 165/19, obręb 2).
Dąbrowskiego / Gwarków / Krupińskiego – mapowanie przeprowadzono na ulicach: Klonowej, Brzozowej, Sucharskiego, Ociosowej, Przemysłowej, Lipowej i Górników.
Centrum – Stare Miasto – mapowanie przeprowadzono na Rynku oraz ulicach: Kilińskiego, Głogowskiej, Chopina, Moniuszki i Paderewskiego. Podczas spotkania przedstawiciel zarządu osiedla wskazał miejsca wymagające uzupełnienia zieleni oraz rozszczelnienia nawierzchni.
Hubala – mapowanie przeprowadzono wewnątrz osiedla, pomiędzy ul. Legnicką a ul. Mjr. Hubala. Podczas spotkania przedstawiciele zarządu osiedla wskazali miejsca wymagające uzupełnienia zieleni.
Podczas spacerów terenowych mieszkańcy wskazywali miejsca, gdzie warto:
🌱 uzupełnić zieleń,
💧 zatrzymywać wodę opadową,
🌳 chronić istniejące tereny zielone,
🪨 rozszczelnić nawierzchnie,
🏞️ lepiej zagospodarować przestrzeń publiczną.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom oraz przedstawicielom zarządów osiedli za aktywny udział i cenne uwagi. Wspólnie tworzymy bardziej zielone, przyjazne i odporne na zmiany klimatu miasto 🌍💚


