Zakup bezemisyjnego taboru autobusuowego dla połączeń miejskich i podmiejskich w gminie Polkowice

Blisko półtora miliona złotych na elektryczne autobusy

Tak dużą kwotę dofinansowania pozyskała gmina Polkowice z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pokrycie części kosztów zakupu dwóch autobusów elektrycznych marki SOR.

Oba pojazdy kursują już po polkowickich ulicach od ubiegłego roku. Wówczas też gmina Polkowice

wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ich zakupu w ramach naboru programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme). Część 2) GEPARD-Bezemisyjny transport publiczny".

Fundusz pozytywnie ocenił zaplanowane przedsięwzięcie i przygotowaną dla niego dokumentację, dzięki czemu gmina Polkowice znalazła się w gronie takich miast, jak Szczecin, Poznań, Inowrocław i Gdynia, których projekty zostały rekomendowane do udzielenia wsparcia.

- To duży sukces świadczący o tym, że potrafimy sięgać po środki zewnętrzne na realizację różnego rodzaju zadań. Jesteśmy skuteczni. Przypomnę, że trwają prace termomodernizacyjne dwóch budynków użyteczności publicznej - Biblioteki oraz obiektu przy ul. Górnej 2. Poza tym będzie kontynuowana, rozpoczęta w roku ubiegłym budowa i przebudowa ścieżek rowerowych. Zadania te współfinansowane są z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 - mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Umowa finansowa na pokrycie części kosztów zakupu dwóch autobusów elektrycznych marki SOR została zawarta w ubiegłym tygodniu, a jej rozliczenie przewidziano na czerwiec.

Realizacja wszystkich przedsięwzięć przyczyni się do ograniczenia zużycia energii oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza.

Autobusy elektryczne marki SOR mają po 26 miejsc siedzących oraz 66 stojących każdy. Zasięg na w pełni naładowanej baterii to 190 kilometrów.